Mistrzostwa Europy Kadetów – Tallinn 2023

Z trzema medalami wraca reprezentacja Polski z Mistrzostw Europy Kadetów z estońskiego Tallinna i dwa z nich zdobyli szpadowi reprezentanci śląskich klubów.

W rywalizacji indywidualnej Mistrzostw Europy Kadetów srebrny medal i tytuł wicemistrzowski wywalczył Szymon Wojciechowski zawodnik WLKS Kmicic Częstochowa. Podopieczny trenera Andrzeja Zaguły w całym turnieju walczył bardzo dobrze, po eliminacji grupowej rozstawiony został z numerem 50. W walkach pucharowych pokonał kolejno: 15:10 Cristiano Sena (Włochy), 15:10 Viktora Breivik (Norwegia), 15:11 Nikitę Anisko (Łotwa), w ćwierćfinale 15:13 Noama Duchene (Francja), w półfinale 15:6 Alona Sarid (Izrael) i dopiero w wielkim finale przegrał 12:15 z Leonardo Cortini (Włochy). Drugie miejsce, srebrny medal i tytuł Wicemistrza Europy Kadetów!!!!!!

Natomiast w rywalizacji drużynowej Mistrzostw Europy Kadetek srebrny medal wywalczyły szpadzistki Magda Ratyna, Oliwia Janeczek (obie Piast Gliwice) i Antonina Halemba (UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie).

Polska drużyna narodowa walcząca w składzie – Magda Ratyna, Oliwia Janeczek, Aleksandra Szymańska i Antonina Halemba w drodze do podium pokonała drużynę szpadzistek z Azerbejdżanu (44:35), w kolejnym Hiszpanii (45:38), w ćwierćfinale Turcji (45:37). Awans do finału dało biało-czerwonym zwycięstwo nad zespołem Ukrainy (44:34). Dopiero w finale musiały uznać wyższość szpadzistek z Węgier (39:45) i stanęły na drugim stopniu podium ciesząc się z wywalczonego srebrnego medalu Mistrzostw Europy Kadetek.