95lat

Mistrzostwa Świata Kadetów i Juniorów – Płowdiw 2023

Z trzema medalami wraca szpadowa reprezentacja Polski z Mistrzostw Świata Kadetów i Juniorów z bułgarskiego Płowdiw i dwa z nich zdobyły szpadzistki RMKS Rybnik, podopieczne trenera Artura Fajkisa.

W rywalizacji indywidualnej Mistrzostw Świata Juniorek srebrny medal i tytuł wicemistrzowski wywalczyła Alicja Klasik. W całym turnieju walczyła fantastycznie, po walkach w eliminacji grupowej rozstawiona została z numerem 16. W walkach pucharowych rybniczanka wykazała się żelazną psychiką i wielką formą, pokonała na swojej drodze aż sześć przeciwniczek eliminując z zawodów kolejno: Alejandrę Perahitę Gomez (Kolumbia) 15:8, Julię Trynovą (Estonia) 15:10 i Adele Bogdanov (Izrael) 15:11. Ciężką przeprawą była walka z Vanie Gogniat (Szwajcaria), której stawką był awans do ćwierćfinału. Alicja Klasik większość pojedynku przegrywała, ale końcówka należała do niej – wyrównała i pokonała rywalkę 15:14. Niewiele łatwiej było w starciu o wejście do strefy medalowej, tu naprzeciwko Rybniczanki stanęła Grace Hu (Kanada). Walka była wyrównana, ale znów pod koniec lepsza okazała się Polka. Alicja pokonała jeszcze Ukrainkę Annę Maksymenko 15:9 i dopiero w finale nie dała rady Amerykance Hadley Husisian 9:15. Drugie miejsce, srebrny medal i tytuł Wicemistrzyni Świata Juniorek!!!!!!

Natomiast w rywalizacji drużynowej Mistrzostw Świata Juniorek złoty medal i tytuł Mistrzyń Świata wywalczyły Alicja Klasik i Kinga Zgryźniak.Polska drużyna narodowa walcząca w składzie – Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Gloria Klughardt i Cecylia Cieślik w drodze do podium pokonała drużynę szpadzistek z Meksyku (45:21), w kolejnym Rumunii (45:27), w ćwierćfinale po emocjonującym i pełnym dramaturgii meczu pokonały Ukrainki (38-35), w półfinale po wyrównanym meczu wygrały z Francuzkami (35:31), w finale na drodze do złotego medalu stanęły Amerykanki. Polki pewnie pokonały przeciwniczki (45:38) i stanęły na najwyższym stopniu podium ciesząc się z wywalczonego złotego medalu Mistrzostw Świata Juniorek.