95lat

Mistrzostwa Polski Seniorów Katowice 2014

MP Katowice 2014Od czwartku do soboty (25-27.09) na planszach katowickiej AWF toczyły się pojedynki na szpady i szable, w ramach rozgrywanych tam Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów. Impreza ta zgromadziła na starcie ponad 280 szermierzy z całego kraju, w tym imponującą liczbę - 110 zawodniczek i zawodników reprezentujących śląskie kluby.

Już od pierwszego dnia zmagań śląscy szermierze spisywali się znakomicie. Do zwycięstw w krajowym championacie zdążył przyzwyczaić nas szablista katowickiego AZS AWF – Adam Skrodzki, który i tym razem nie miał sobie równych i zwyciężył po raz 3 z rzędu, w finale, bez większych problemów pokonując Adriana Stanisławkiego z KKSZ Konin. Brązowe medale wywalczyli: klubowy kolega Adama - Jakub Ociński oraz co można uznać za niemałą niespodziankę 19 letni Jakub Jaskot z O.Ś. AZS Poznań. W finałowej ósemce znalazł się jeszcze jeden śląski szabliska – Maciej Regulewski z TMS Sosnowiec.

8. Adrian Dzwoniarski KKZ Konin

Katowiczanie nie zawiedli również w zmaganiach drużynowych i ku radości gospodarzy zdobyli złoty medal, w finale pokonując drużynę z Konina 45:36. Mistrzowie Polski walczyli w składzie: Adam Skrodzki, Jakub Ociński, Tomasz Pytel, Ryszard Szymik. Brązowymi medalistami zostali bracia Koniuszowie: Marcin, Bartłomiej i Piotr z MKS Fortis Sosnowiec.

8. Pałac Młodzieży Katowice

Szablistki ze śląska okazały się bardziej gościnne od swoich kolegów, palmę pierwszeństwa oddając Bognie Jóźwiak z O.Ś. AZS Poznań. Medal brązowy zdobyła Marta Puda, a w finale zameldowała się jeszcze jedna śląska szabliska Karolina Walczak (obie reprezentują TMS Sosnowiec).

8. Walczak Karolina TMS Sosnowiec

W zmaganiach drużynowych nie miały sobie równych zawodniczki ze stołecznego AZS AWF, które stanęły na najwyższym i najniższym stopniu podium, a rozdzieliła je drużyna z O.Ś. AZS Poznań.

Szabla KOBIET DRUŻYNOWO – kolejność końcowa
1. AZS AWF I Warszawa
2. O.Ś. AZS Poznań
3. AZS AWF II Warszawa
5. KKSZ Konin
7. UKS 13 Białystok

Drugi dzień zmagań o Mistrzostwo Polski stał pod znakiem pojedynków szpadowych.

Siedmiu śląskich szpadzistów zameldowało się w ostatniej „16” turnieju, ale tylko jednemu z nich udało się stanąć na podium. Brązowym medalistą został Aleksander Staszulonek z gliwickiego Piasta, a tuż za nim na miejscu piątym uplasował się Jan Wenglarczyk zawodnik AZS AWF Katowice. Zwyciężył Marcel Baś (KKS Kraków) przed Filipem Broniszewskim (AZS AWF Wrocław). Warto jednak zaznaczyć, iż obaj zawodnicy wywodzą się z Gliwic i przez wiele lat szkoleni przez trenera Jana Motyla reprezentowali właśnie barwy Śląska.

8. Andrzej Pacek STSZERM Legia Warszawa

W szpadzie kobiet rywalizacja w finałowej ósemce sprowadzała się do pojedynków akademiczek z Katowic i Warszawy. Chociaż mistrzynią Polski na rok 2014 została olimpijka z Pekinu – Magdalena Piekarska, to na pochwałę zasługuje postawa dwóch mniej utytułowanych zawodniczek z AZS AWF Katowice: Martyny Swatowskiej (tegorocznej medalistki drużynowych mistrzostwa świata juniorów) i Martyny Szymańskiej. Obie świetnie spisywały się od początku turnieju, a w walkach o medale pokonały wyżej od siebie notowane zawodniczki z Warszawy: Małgorzatę Strokę i Ewę Nelip.
Tuż za podium uplasowała się liderka list krajowych Dominika Mosler.