Puchar Świata Juniorów w szabli Sosnowiec 2015

sosnowiec PS2015Hala Widowiskowo - Sportowa w Sosnowcu w dniach 23-25.10.2015 r. gościła szablistki i szablistów z 27 państw, którzy rywalizowali już po raz dwunasty w corocznym Pucharze Świata juniorów. Po raz pierwszy impreza trwała trzy dni i zgromadziła na starcie rekordową ilość 246 zawodniczek i zawodników z całego świata. Zmagania indywidualne jak i drużynowe zdominowali reprezentanci Rosji i to oni zdobyli najwyższe trofea. W pierwszym dniu rywalizowali szabliści, zwyciężył Rosjanin Anatoliy Kostenko, który w finale pokonał nieznacznie 15:14 Włocha Dario Cavaliere. Na najniższych stopniach podium stanęli Leonardo Dreossi (Włochy) oraz Benjamin Natanzon (USA). Z Polaków najwyżej na 30 miejscu uplasował się Krzysztof Kaczkowski reprezentujący Zagłębiowski Klub Szermierczy.

W drugim dniu rozegrano zawody w szabli pań. W szerokim finale bardzo dobre 7. miejsce zajęła Sylwia Matuszak. Polka w ćwierćfinale nie sprostała późniejszej zwyciężczyni, reprezentującej Rosję Oldze Nikitinie. Na podium stanęły jeszcze dwie Rosjanki: Svetlana Sheveleva oraz Anna Bashta a także Amerykanka Kara Linder.

sosnowiec PS2015 2Na zakończenie sosnowieckiego Pucharu Świata juniorów w szabli w trzecim dniu rozegrano turniej drużynowy pań.  Zwyciężyły Rosjanki, które wszystkie mecze wygrywały z wyraźną przewagą, po drodze pokonując reprezentację Polski. W finale nie dały szans reprezentacji Francji, wygrywając 45:32. Miejsce trzecie dla Włoszek.

Polki (Michalina Kostrzewa, Karolina Cieślar, Marta Mazurek i Karolina Kaleta) zakończyły turniej na 8. pozycji.