Puchar Świata juniorów Sosnowiec 2016

Hala Widowiskowo - Sportowa w Sosnowcu w dniach 21-23.10.2016 r. gościła szablistki i szablistów z 29 państw, którzy rywalizowali już po raz trzynasty w corocznym Pucharze Świata juniorów. Impreza trwała trzy dni i zgromadziła na starcie rekordową ilość 258 zawodniczek i zawodników z całego świata. Zmagania indywidualne jak i drużynowe zdominowali reprezentanci Włoch oraz Rosji i to oni zdobyli najwyższe trofea.

W pierwszym dniu rywalizowały szablistki. Turniej zakończył się dominacją Rosjanek, które zajęły trzy pierwsze miejsca na podium. Wygrała Olga Nikitina w finale pokonując Svetlanę Shevelevą. Jedyną zawodniczką spoza reprezentacji naszych sąsiadów, która awansowała do półfinału była Amerykanka Edith Johnson, która wraz z Aliną Mikhailovą zajęła trzecie miejsce. Najwyżej z Polek uplasowała się Sylwia Matuszak, która była 10.

W drugim dniu rozegrano zawody w szabli panów. We włoskim finale Matteo Neri okazał się lepszy od swojego kolegi, Gherardo Caranti wygrywając 15:13. Na trzecich miejscach turniej ukończyli Vasiliy Shirshov z Rosji i Wiliam Deary z Wielkiej Brytanii. Ten ostatni zamknął drogę do półfinału naszemu reprezentantowi, Cezaremu Białeckiemu, który ostatecznie zajął miejsce 7

Na zakończenie sosnowieckiego Pucharu Świata juniorów w szabli w trzecim dniu rozegrano turniej drużyn mieszanych.  Zwyciężyła drużyna włoska, która po zaciętym meczu finałowym 40:38 pokonała Rosjan. Miejsce trzecie dla Wielkiej Brytanii. Polacy (Cezary Białecki, Zuzanna Cieślar, Mateusz Godlewski, Krzysztof Kaczkowski, Sylwia Matuszak, Marta Mazurek) rozpoczęli od wysokiego zwycięstwa nad reprezentacją Turcji, jednak w meczu o finał nie sprostali Włochom. Walkę o najniższy stopień podium stoczyli z zespołem Wielkiej Brytanii przegrywając 40:21 i zakończyli turniej na 4 miejscu.